Děkujeme Nadaci České pošty, díky které jsme mohli pořídit 200 kusů známých stimulačních IQ kostiček.

Českobudějovická pobočka Společnosti pro ranou péči stimulační kostku využívá od svého založení, tedy už celých 26 let. Tato kostka byla vyvinuta jako pomůcka pro rodiče malých dětí a kojenců pro rozvoj jejich rozumových schopností. Společnost pro ranou péči ji zapůjčuje již při prvním kontaktu s novou uživatelskou rodinou, ve které se narodilo dítě s obtížným životním startem. Zároveň kostičky předáváme personálu neonatologického oddělení českobudějovické nemocnice, kde maminky mnohdy dlouhé týdny leží se svými nedonošenými děťátky, pro které je včasný stimul velmi žádoucí.

Na kostce jsou optimálně zastoupeny všechny tvary, linie a obrazce, které jsou podstatné pro rozvoj zrakových představ nejmenších dětí. Četné výzkumy ukazují, že schopnost kojenců reagovat na stimulaci se projevuje mnohem dříve, než se předpokládalo. Výzkumy rovněž ukázaly, že kojenci dávají přednost černé a bílé před jinými barvami údajně do 6 měsíců věku. Poznávají schématické tváře, reagují na geometrické vzory a zajímají se o celistvé věci spíše než o drobné detaily.

 

Principy vývoje zrakového vnímání se uplatňují u dětí bez postižení zraku, stejně jako u dětí s omezeným zrakovým vnímáním. Proto byla tato kostka úspěšně vyzkoušena i jako vhodná pomůcka pro zrakovou stimulaci dětí s porušeným viděním. Jsme velice vděční každé organizaci i jednotlivcům, kteří nám byť i malou finanční částkou pomáhají financovat výrobu stimulačních kostek.