Do našeho ostravského centra rané péče jsme s podporou programu Vy rozhodujete, my pomáháme společnosti Tesco mohli pořídit černobílé IQ kostky, stimulační pomůcky, které jsou vhodné i pro nejmenší děti.

IQ kostku najdete dokonce v našem logu. A k čemu slouží? Na zrakové podněty reagují i novorozená miminka, dávají přednost černé a bílé před jinými barvami. Kojenci zhruba do šesti měsíců věku už poznávají schematické tváře, reagují na geometrické vzory a zajímají se více o celistvé obrazy než o drobné detaily. A právě tyto motivy najdete na stimulační kostce.

IQ kostka je ideální první hračkou pro novorozence a jeho rodiče, kteří mohou u svého dítěte sledovat, jak dítě reaguje jednotlivé vzory. Zjednodušený schematický obličej učí dítě zaměřit pozornost na obličej rodiče a později reagovat i prvním úsměvem. Kostku je možné dítěti nabízet už v prvních dnech po narození: u novorozenců začínáme na vzdálenosti 15 cm, u kojenců na 30 cm a hra by měla trvat cca 2–4 minuty. Ideální pro hru s IQ kostkou je poloha u rodiče v náručí: dítě se cítí bezpečně (a rodič jistě spokojeně až blaženě). A IQ kostka může dítě provázet i dál: lze ji zavěsit na hrazdičku či kolotoč nad dítě nebo ji využít jako hračku na podporu jemné motoriky, či k motivaci k pohybu.

Do Tesca posíláme veliké poděkování za tuto podporu rané péče!