Naši milí příznivci,

raná péče je v nejlepších letech: vloni oslavila třicátiny a stále je v kurzu. Raným dětstvím jsme provázeli už tisíce dětí s postižením, kterým včasná pomoc dala do života lepší start. A jedeme dál: jen vloni naše pobočka přijala do služby 38 nových rodin, celkem jich teď v péči máme 168. Ani doba covidová nás nezastavila: ač úsměvy našich poradkyň dál halily roušky, po celý rok dál nabízely otevřenou mysl i srdce: maminky a tátové v tom nebyli sami – to není málo.
A bez Vás by to nešlo! Mrkněte s námi, co jsme vloni společně dokázali.

Naše Společnost je značkou pro kvalitu v rané péči
Děkujeme za opakovanou důvěru v naši práci hlavním donátorům: MPSV skrze dotace Jihomoravského a Zlínského kraje a Kraje Vysočina; Magistrátu města Brna, Nadačnímu fondu Českého rozhlasu (projektu Světluška), Nadaci Leontinka a Nadaci J&T.

 #ranapecedoma
Vloni touto dobou nás ani nenapadlo, co vše bude jinak, než jsme si plánovali. Poprali jsme se s tím statečně: na cesty jsme se vyzbrojili rouškami a štíty nebo jsme toho žhavili telefonní a virtuální sítě, kde jsme rodiny zásobovali videotipy pro práci s dětmi. Každému se dostalo rady, pomoci s vyplňováním formulářů nebo jen trpělivého laskavého naslouchání. Na facebooku jsme S heslem „rouška za každá ouška“ jsme rodinám distribuovali darované roušky a dezinfekci i antivirové balíčky od Nadace Leontinka. Děkujeme všem švadlenkám i rozvážejícím!

30 let lepších startů do života

V loňském roce jsme byli vidět a slyšet: Česká televize promítala spot o rané péči a obohatili jsme svou návštěvou i pořady Sama doma a Dobré ráno, slovo nám dali i v rádiu. Na sociálních sítích frčeli videomedailonky klientských rodin a zdravice od známých osobností. V tisku se o své příběhy podělilo několik bývalých klientů, zveřejnili jsme i sérii článků v odborných časopisech. Jasná zpráva: raná péče je nenahraditelná podpora, která pomáhá jak dětem, tak jejich rodičům, a to v bezpečí jejich domova. Je důležité, aby se k rodinám vychovávajícím dítě s postižením včas dostala informace o možnosti bezplatné pomoci. Na velkém počtu nových zájemců je vidět, že se nám to daří.

Pomáháme hrou
Vloni jsme museli vše omezovat, ale naše kreativita nezná mezí: z dlouholeté praxe našich poradkyň se zrodily nové sady stimulačních obrázků. Pomohou dětem rozvíjet vidění a poznávat okolní svět, uplatníme je u dětí s různými očními vadami a v každé fázi zrakové stimulace. Sady jsme mohli vyrobit díky finanční podpoře z Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a Nadačního fondu Pomáháme dětem – jinak by projekt zůstal jen na papíře.

 

Kluby rodičů
Vloni jsme kluby rodičů stihli jen dva, ale stály zato! Při únorovém reji masek v kavárně Duhový ráj se vyřádily naše děti i jejich sourozenci, oblíbené dětské hity nenechaly nikoho v klidu. Na závěr letních prázdnin jsme se pak společně vydali na pohádkovou stezku – náš medvěd byl nečekanou atrakcí i pro mnohé kolemjdoucí. Děkujeme firmám Hračky Hopík, Linea Nivnice a spolku Skládek pro pěstouny ze Škrdlovic za dárky pro účastníky a Bistru na hřišti v Soběšicích za občerstvení zdarma. Děkujeme i lektorce Janě z FaceYogaBrno, která pro ranou péči v čase karantény vysílala on-line relaxační cvičení.

Jsme nepřehlédnutelní
Držíme si palce, abychom se letos s Vámi mohli zase potkat. A věřte, že nás nepřehlédnete: děkujeme firmě Easywatt za dar na pořízení prezentačního stanu ve zrakově stimulačních barvách.

Každý dar pomáhá
Korunku ke korunce přispívali dobří lidé do našich sbírkových pokladniček – narazit na ně můžete po celý rok v pobočkách optik Oční studio Aleše Žejdla v Brně a Hodoníně, CM Optik v Brně a Blansku, Optovize v Brně a Dr. Optik Moravia ve Vyškově, ve vybraných prodejnách BILLA, ve večerce ESO Market a v Café Porta v Brně, v Kavárně Paseka a prodejně Bylinky u Matulky v Jihlavě, v Mami Baby ve Znojmě a také v Brně v Muzeu města Brna na Špilberku. Všem dobrodincům děkujeme: dohromady jsme za loňský rok z pokladniček do banky nanosili kila mincí a na ranou péči získali více než 150 000 Kč, které doplnilo ještě 57 000 Kč z příspěvků na naše projekty na Darujme.cz.

Spolu na trase
Uspořádat akce pro veřejnost bylo vloni pasé, o to víc nás těší vzpomínka na Minidesítku pro ranou péči, kdy jsme se v rámci Brněnského půlmaratonu společně proběhli v Brně na Velodromu. Díky všem zúčastněným i virtuálním běžcům, a především sportovcům z BěhejBrno.com, kteří nám umožňují připojovat se k jejich běžeckým závodům už od roku 2017

Kdo si hraje, nezlobí
Do naší půjčovny hraček a pomůcek přibylo vloni hodně novinek, které už cirkulují v rodinách – vozili jsme dětem věci na vyzkoušení po celý rok. Děti s kombinovaným postižením motivují k pohybu např. lampičky ve tvaru zvířátek měnící dotykem barvu, ke jejich zklidnění a relaxaci zase slouží houpačky. Svítící tabulky cvičí zrak a hmatové chodníky rozvíjejí hmatu a stabilitu. Rodiny mohou vyzkoušet i speciální pomůcky ze zahraničí, které jsou pro ně jinak finančně nedostupné. Fascinující je pro děti také mobilní snoezelen, který byl pořízen realizací projektu za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Zcela nevidomé děti mohou procvičovat Braillovo písmo na pomůckách od truhláře vyrobených pro nás na míru. Hry a puzzle zdarma nám věnovali z DinoToys.

Rodinný kalendář do každé rodiny
Náš bestseller pro loňský rok, Rodinný plánovací kalendář pro rok 2021, překonal očekávání – prodali jsme přes 2 500 ks. VIP zákazníkem se stala společnost DHL Supply Chain, která pro své zaměstnance objednala 1 123 ks (!) jako vánoční dárek. Úžasnými parťáky byli hračkářství Agátin svět a Detskyeshop.cz, kde náš kalendář prodávali bez nároků na provizi. Děkujeme i firmám Skanska a Phonexia a zejména stovkám maminek a tatínků, které si kalendář koupili do svých domovů – ať se z krásných ilustrací výtvarnice Petry Řehové alias Oringle.cz radujete po celý rok. Kalendář by se nestal hitem bez skvělé produkce a distribuce Centrem digitálních služeb MINO, děkujeme!

Advent na Zelňáku
Prodej svařáku byl na adventních trzích zakázaný, ale díky četným dárcům jsme přesto měli co prodávat. Děkujeme Rodinné pekárně Kulhánek a Drápal a prodejnám TESCO a firmám Sonnentor a Emco za pochutiny do dárkových balíčků, škrdlovickým ženám za krásné roušky i další výrobky a Sklárně Karlov za svítící kameny – od těch se oči dětí při večerní návštěvě trhů nemohli odtrhnout! Zároveň děkujeme statečným dobrovolníkům, mnoha kamarádkám a borcům z klubu Alligators Brno, kteří se nebáli zimy ani virů, a drželi směny na našem stánku.

Nová pomocnice na čtyřech kolech
Loňská sbírka na nové auto se plnila pomalu, ale jistě: dvakrát do banku přispěl náš věrný parťák RedHat Czech a v závěru roku jsme mohli přidat pěkný „balík“ od společnosti ROSSMANN. Pod našimi okny je tak na nové cesty za dětmi „nastartovaná“ nová Škoda Scala. Za finanční příspěvek děkujeme také Teplárnám Brno, firmám POZIS-BAU, Stomatologie Odstrčil, Lederer Reality a nadačním fondům firem Sberbank CZ a Purple Technology. Děkujeme všem, kdo nám pomáháte vozit do rodin radost a naději.

Strom splněných přání
Díky podpoře z Nadace Leontinka a Nadace GCP Generali České pojišťovny získali mnohé rodiny pod stromeček dárek na přání a podobný nápad se zrodil i z iniciativy zaměstnanců České spořitelny na Vysočině.

Příběhy ve fotografiích
Jeden obraz sdělí více než tisíc slov. Vloni jsme získali jedinečné fotky z našich rodin – děkujeme  fotografce Nikol Wetterové za úžasný materiál i citlivý přístup při focení. Velký dík patří také všem rodinám, které byly ochotny sdílet svůj příběh.

A to ještě není konec…
Na pomoci našim klientům se vloni podíleli finančním darem kliniky Reprofit a NeoVize a firmy z celého našeho regionu: Maxprogres, Panep, Baustudio, RESTA, BS Morava, Kobalt Steel, Rywasoft, Sklárna Karlov, Helping výškové práce a Avori a lékařky MUDr. Iva Ušáková a MUDr. Barbora Holubcová. Sbírky na ranou péči nebylo zatěžko uspořádat zaměstnancům z firem Hettich, BILLA Minoritská a BILLA Kolaříkova a Metaldyne Oslavany a účastníkům akce Absolventský Velehrad. Finančně nás podporují i mnohá města a obce – celkový přehled donátorů a výši darů najdete na https://www.ranapece.cz/brno/podporuji-nas/podporuji-nas-v-roce-2020/ .

Děkujeme, že jste i v loňském náročném roce byli součástí našich příběhů.