V prosinci jste si mohli na českobudějovickém náměstí na adventních trzích mimo jiné nakoupit voňavé marmelády a další lákavé zavařeniny v charitativním stánku Společnosti pro ranou péči. Ta již 25 let pomáhá rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením a také rodinám, do kterých se narodilo miminko extrémně nedonošené.

Když se do rodiny, která toužebně očekává příchod miminka, narodí děťátko velmi předčasně anebo na svět přichází již s nějakou vážnou komplikací, je to vždy pro rodiče veliký šok. Aby dokázali celou situaci zvládnout a naučit se o dítě správně postarat, podporovat ho v jeho vývoji a zorientovat se v celé škále potřebných institucí, odborníků či sociálních služeb, přichází raná péče. Její poradkyně dennodenně vyjíždí i do těch nejzapadlejších koutů po celém Jihočeském kraji a pomáhají se vším, s čím je potřeba. Zapůjčují do rodin vhodné pomůcky pro podporu vývoje dítěte, ukazují, jak s dítětem pracovat a jaké podněty mu nabízet. Českobudějovická Společnost pro ranou péči se specializuje na podporu vývoje zrakového vnímání.

Takže může leckterého návštěvníka adventních trhů napadnout, proč tyto odbornice, poradkyně rané péče a instruktorky stimulace zraku stojí ve stánku na náměstí a prodávají marmelády, které navíc ještě samy zavařily. Odpověď je jednodušší, než se zdá. Tyto ženy svou práci milují, ale protože stát bohužel na ranou péči přispívá jen osmdesáti procenty, je v případě tohoto odborného pracoviště nutné sehnat ještě dalších 1,5 milionu korun ročně. A tak se v rané péči od dubna zavařuje pampeliškový med, přes léto se chystají voňavé marmelády, sirupy, čatní, pečené čaje a léčivé bylinné masti. A nejsou to jen obyčejné zavařeniny, do každé z nich se promítá příběh nejen pracovnic rané péče, které je s láskou vyrobily, ale také rodin, ke kterým se dennodenně vypravují. A každý, kdo se u stánku zastavil, svým nákupem podpořil službu pomáhající rodinám dětí, které to v životě nemají jednoduché a raná péče jim pomáhá jejich obtíže překonávat. Za utržené peníze bude českobudějovická pobočka Společnosti pro ranou péči moci poskytnout službu raná péče dvěma rodinám po dobou jednoho roku.

Naše poděkování patří všem, bez kterých bychom nebyli tak úspěšní. Mimo jiné to jsou pan Hajer z Českého Krumlova, Adéla Průdková za skvělé nápady při vzniku designu našich lahviček, ACTIVA spol. s r.o. za kilogramy balícího a kancelářského materiálu, žáci střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci a Lesnická škola v Písku a rodiny žáků, které pro nás napekly dokonalé perníčky, panu Kratochvílovi z Pelhřimova za dřevěné výrobky. Také bychom se neobešli bez našich dobrovolníků, jako jsou mimo jiné Pavlína VaněčkováMajda Tušlová, paní Vlasáková, paní Kovačová, paní Janurová, David Kohout, Jirka Kolman a všem dalším.

A nakonec bychom rádi poděkovali Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, který nás dlouhodobě podporuje a i letos můžeme pokračovat v realizaci projektu „Znám a umím“  právě díky finanční podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

.