Milé děti a rodiče. V dubnu jsme mezi námi přivítali naše nové dva kamarády. Jmenují se Péťa a Petruška a budou s námi prožívat nová dobrodružství. Společně se rozjedou s našimi poradkyněmi rané péče do všech koutů, kde pomáháme dětem a jejich rodičům trénovat zrak, když není zcela v pořádku. Péťa a Petruška jsou kluk a holka uháčkovaní z bavlněné příze, aby jim to slušelo, byli měkoučcí pro dětské ručičky a díky výrazným barvám byli lépe viditelní i pro děti se zrakovou vadou.

Společně se s nimi vydáme do míst, kde raná péče působí, do měst a vesniček, kam poradkyně dojíždí přímo domů k rodině a pomáhá jim upravit domov, aby se v něm děti cítily a orientovaly bezpečně. Učí rodiče jak správně rozvíjet a trénovat zrak i další smysly, půjčuje vhodné pomůcky, hračky, knížky a videa. Naše poradkyně cestují až 150 kilometrů a navštěvují Olomoucký, Pardubický a Zlínský kraj. Když se podíváte na mapu, zjistíte, že je to docela velký kus světa a každé místo je jiné. Jsou v něm různé řeky, hory, vesnice, města, lidé i nářečí. Tak jako jsme každý jiný, je jiná i každá rodina, domov i dítě.

Péťa a Petruška přicházejí, aby vás seznámili se světem rané péče, co dělá, jak a komu pomáhá, a proč se to všechno děje. Založili jsme proto nový instagramový účet našeho střediska, kde najdete fotky a reportáže z cest háčkovaných kamarádů, tak aby se co nejvíce lidí dozvědělo o naší službě a ta mohla pomoci všem dětem, které jí potřebují. Čím více lidí a odborníků o ní bude vědět, tím lépe se k rodinám dostane. Dětský zrak se vyvíjí do sedmi let věku a později je šance na zlepšení jen velmi malá, proto je včasná podpora zraku tolik důležitá.