V Týdnu rané péče se u nás „dveře netrhly“

Ve čtvrtek 14.května jsme v rámci Týdne rané péče už tradičně otevřeli dveře návštěvníkům zvenčí. Jako prvního jsme přivítali dětského ombudsmana Martina Beneše a jeho kolegyni Kláru Ille, s nimiž jsme mluvili například o hájení práv dětí v naší péči na školní vzdělávání.
Důležité pro nás bylo navázání osobních kontaktů s odborníky z nejrůznějších oblastí, s nimiž se při péči o rodiny potkáváme. Zdravotnický sektor zastupovaly PhDr. Miloslava Kameníková, vedoucí porodní asistentka Centra porodní asistence, a vrchní sestra Andrea Menšíková z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie FN Brno. Oblast neonatologie doplnila i dětská sestra Lenka Machatová z odd. intermediární péče porodnice na Obilním trhu. Z oční kliniky FN Brno, se kterou spolupracujeme dlouhodobě, dorazil MUDr. Michal Mesároš. A z úplného jihu Moravy pak dorazily MUDr. Kochová a MUDr. Bačíková z centra zdravotnických služeb Kruh Znojmo, s nimiž jsme si dohodli navazující návštěvu jejich zařízení.
Bohatou reprezentaci měl i sektor sociálních služeb: navštívila nás sociální pracovnice Lucie Ťoková z Ratolesti a koordinátorka brněnské pobočky SAS Host Lenka Ráčková spolu se třemi kolegyněmi. Den otevřených dveří neušel ani zájmu veřejné správy: dorazila uvolněná členka RMB pro školství Irena Matonohová. A zájem o ranou péči projevilo i několik studentek Pedagogické fakulty MU Brno.
Zavítali k nám i spolupracující firmy – např. z Optiky Richter její majitel Miloš Richter nebo Aneta Tobiaszová od dlouholetého partnera OHLA ŽS.
Všem návštěvníkům jsme představili ranou péči – a to hodně prakticky. V místností pro funkční vyšetření zraku je naše instruktorka seznámila s principy zrakové stimulace v rodinách. Intenzivní prožitek si jistě odnesli z návštěvy multisenzorické místnosti, kde jsme pro ně připravili nespočet vjemů působících na různé smysly.
Vlastnímu Dni otevřených dveří předcházel ještě zážitkový workshop 12. května na networkingové akci klubu Pod Pálavou v Branišovicích, kde si účastníci vyzkoušeli být půlhodinku bez zraku a sdíleli pak své dojmy.
Děkujeme všem za zapojení a těšíme se, že utužené kontakty prakticky využijeme při podpoře rodin v naší péči. Velké poděkování patří všem pracovnicím, které se všem návštěvám věnovaly! 💗