Co říkají odborníci

Možnosti rozsahu vyšetření u malých a nespolupracujících pacientů jsou v naší ambulanci omezené, a proto se při podezření na poruchu funkce zraku nebo ke zjištění rozsahu postižení zraku obracíme na Společnost pro ranou péči. Pro nás je důležitý nejenom výsledek funkčního vyšetření zraku, ale i následná spolupráce s rodinou formou poradenské a odborné pomoci. Jsme moc rádi za stávající spolupráci.

MUDr. Pavel Kristen

Centrum péče o zrak Nemocnice Strakonice

Pro mě znamená raná péče především kontinuitu. Kontinuitu v lidské i profesionální péči o dítě, jehož vstup do života doprovází obtíže, které se týkají nejen jeho, ale i jeho okolí, především rodičů. Ve chvíli, kdy dítě opouští nemocnici, ve které obvykle díky svým problémům tráví delší čas, nastává zlom. Péči přebírá náhle z rukou profesionálů rodina a další odborná péče se děje ambulantně. Teprve nyní začíná opravdový rodinný život, každodenní starosti. Právě tehdy se mohou rodiče cítit nejvíce ztraceni, nepodporováni, opuštěni s úkoly těžšími, než mají ostatní. V téhle chvíli má raná péče své nezastupitelné místo. S důrazem na rodinu a na domácí péči přináší informace, osobní zkušenosti i organizační strukturu, kterou zásadním způsobem rodiče i jejich dítě podpoří, a dále jim pomáhá. Díky za to všem, kteří zde působí.

prof. MUDr. Jan Janota, Ph.D.

primář Novorozeneckého oddělení, Thomayerova nemocnice Praha

Ranou péči podporuji, poněvadž práce, kterou odborníci z pracovišť Společnosti pro ranou péči poskytují, je velice potřebná. Odborné služby, které jsou nabízeny rodinám v době, kdy radost z narození dítěte vystřídají obavy o jeho zdraví a strach z budoucnosti, jsou žádoucí a nenahraditelné. Cesta k současnému postavení tohoto druhu péče nebyla jednoduchá a trvala více než čtvrtstoletí. Z vytrvalé práce skupiny dobrovolníků se vytvořila profesionální síť poskytovatelů, která se stala důležitou složkou v systému péče o rodinu s postiženým dítětem. Děkuji všem zúčastněným za dosavadní práci a přeji i nadále hodně úspěchů.

Valérie Tóthová

děkanka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Děti, které přicházejí na svět brzy nebo se zdravotním postižením, potřebují nejen intenzivní péči bezprostředně po narození, ale také dlouhodobou podporu, která na ni navazuje. V této oblasti si vážím skvělé spolupráce se Společností pro ranou péči, která provází děti s ohroženým vývojem po dobu prvních roků života, odborně je rozvíjí a pomáhá jim minimalizovat důsledky předčasného narození nebo postižení. Mohu se spolehnout, že další osudy mých pacientů jsou u nich v dobrých rukou.

MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

dětský lékař, senátor

Práce poradců rané péče navazuje na práci nás, zdravotníků, lékařů a sester, kteří pečují o děti přicházející na svět s handicapem. Raná péče je nenahraditelnou součástí komplexní péče o tyto děti, která zahrnuje sféru zdravotní, školskou a sociální. Služba rané péče by proto neměla být chápána jako „něco navíc“, ale jako důležitá složka v systému péče o rodinu s dítětem s postižením.

prof. MUDr. Jaroslav Slaný, CSc.

pediatr, děkan Fakulty zdravotnictví a sociální práce Trnavské univerzity

Dříve, když do mé ordinace přišel pacient se závažnou oční vadou či s postižením zraku, bylo mi moc líto, že neexistuje návazná služba, která by se tomuto pacientovi věnovala. Není a nebylo v moci očních lékařů poskytnout takovému pacientovi péči, kterou by potřeboval. Jsem nesmírně ráda, že Společnost pro ranou péči se o děti s vážnou zrakovou vadou umí postarat a poradkyně rané péče pracují s dětmi i s rodiči a také jim půjčují speciální pomůcky, které stimulují vývoj zrakových dovedností.

MUDr. Věra Kostohryzová

dětská oftalmoložka České Budějovice

Zraková stimulace je nezbytná pro děti s vrozenými závažnými zrakovými vadami, které nejsou ovlivnitelné operativně nebo jinou oftalmologickou metodou. Pro oční ambulance má poměrně velký význam také funkční vyšetření zraku. Ukazuje nám, v jakém stavu je rozvoj zrakových funkcí a jestli dochází ke zlepšení. Děti se závažnými zrakovými vadami jsou tak díky rané péči schopny dalšího zrakového rozvoje a dochází u nich k výrazným zlepšením zrakových funkcí – na rozdíl od dětí, které tuto péči nemají.

MUDr. Kateřina Šenková, Ph.D.

dětská oční lékařka FN Brno

Podpořte 812 dětí s postižením společně s Izabelkou, Natálkou, Stellinkou, Matyáškem, Anetkou, Haničkou, Eliáškem a Vilíkem.

Chci podpořit

Podporujte 882 dětí s postižením. Natálka, Stellinka, Eliášek, Anetka, Hanička, Vilík a ti ostatní vás potřebují.

Chci podpořit
Rychlý kontakt

+420 774 334 114
Potřebujete poradit, nemůžete něco najít, zavolejte.

heartmapmagnifiercrosschevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram